Pomoc Frankowiczom Szczecin

Pomoc prawna i odszkodowania dla frankowiczów

Pomoc frankowiczom

Kredyty walutowe to temat już nawet nie tyle natury ekonomicznej, co politycznej. Kwestią pomocy frankowiczom lubią posługiwać się kandydaci do parlamentu, szczególnie w okresie kampanii wyborczej. Nadal jednak brakuje realnych działań, które pomogłyby rozwiązać problem wysokich kosztów obsługi takich pożyczek.

Popularność kredytów we frankach

Frank szwajcarski jest symbolem wszystkich kredytów niezłotówkowych. Dzieje się tak dlatego, że znaczna część pożyczek została zaciągnięta w tej właśnie walucie. W pierwszej dekadzie XXI wieku frank był wyjątkowo tani. To również okres gorącego lobbowania i reklamowania przez bankowców takiej właśnie formy kredytowania.

Nic zatem dziwnego, że zachęceni wizją ogromnych oszczędności ludzie - zwłaszcza młodzi - masowo zaczęli korzystać z tego rozwiązania. Pomoc frankowiczom to przede wszystkim forma elementarnej sprawiedliwości dla tych osób.

Czy wsparcie państwa jest fair względem banków?

Część obserwatorów zastanawia się czy podobne działanie jest uczciwe w stosunku do banków. Podnoszona jest kwestia umowy, w której znajdują się wszystkie wiążące zapisy - sam kredyt zaś obarczony jest ryzykiem, które zresztą, jak pokazała przyszłość, było wyjątkowo wysokie.

Co istotne jednak, i co przyznały już częściowo sądy - zwykły konsument był przez banki informowany, że ewentualne ryzyko to kwestia absolutnie mało prawdopodobna. W dodatku, nie będąc powiązanym z branżą bankową, nie musieliśmy mieć świadomości o czym tak naprawdę stanowiły poszczególne zapisy umów. Co ważne, banki stosując te zapisy zupełnie przemilczały ich kluczowe znaczenie. Dlatego też pomoc frankowiczom nie może być traktowana jako niesprawiedliwość względem kredytodawców.

Odszkodowania dla frankowiczów

Kredyty we frankach były przez wiele lat najchętniej wybieranymi produktami tego typu. Kryzys finansowy sprawił jednak, że jego raty drastycznie wzrosły. Niektóre osoby, które od kilku lat spłacały już takie zobowiązania, po podwyższeniu raty mieli do spłaty jeszcze większą sumę. Z tego powodu sprawą tą postanowił zająć się polski rząd.

Odszkodowania

Wielu klientów poczuło się oszukanymi. Wielu specjalistów polecało tę formę kredytu jako opcje całkowicie bezpieczną. Szacunki te były jednak błędne i przez długi czas odszkodowania dla frankowiczy były tematem numer jeden w mediach.

Po rządowej ustawie, która przeszła wiele zmian raty kredytu uległy zmniejszeniu. Jest to dla kredytobiorców znaczne udogodnienie. Jednak sprawy te toczą się również przed sądami, a odszkodowania dla frankowiczy są cały czas palącą kwestią.

W ostatnim czasie doszło do sprawy bez precedensu. Klient wygrał sprawę, a sąd wyznaczył odszkodowanie. Przypadek ten pokazał, że nawet pojedynczy człowiek nie jest bezsilny w walce z bankowymi gigantami. Wiele osób uważa, że odszkodowania dla frankowiczy są czymś absolutnie niezbędnym. Dzięki takim sprawom widać, że sądy działają niezależnie i są w stanie wykazać winę wielkich korporacji.

Mimo iż sprawy odszkodowania dla frankowiczy toczą się już od dłuższego czasu to nie widać ich końca. Coraz więcej osób walczy o swoje prawa. W wielu przypadkach banki dopuściły się licznych niedomówień przy udzielaniu kredytów. Walka o odszkodowanie jest, więc w tym wypadku, czym oczywistym.

Mimo interwencji rządu, który nakazał wyrównanie wynikające ze stawki LIBOR, nie rozwiązało to wszystkich problemów. Odszkodowania dla frankowiczy należy się wielu osobom. Dla osób, które nigdy nie brały kredytu, jest to cenna lekcja, która mówi, że każde zaciągnięcie kredytu musi być sto razy przemyślane.

Liczy się czas

Czas ucieka, pożyczkobiorcy natomiast płacą coraz większe sumy. Kurs waluty w ostatnich latach galopował bardzo szybko i obecnie mniej więcej ustabilizował się na wysokim poziomie. Brak realnej pomocy frankowiczom spowoduje, że znacznie przepłacą oni wartość kredytowanej nieruchomości. Czy obowiązek elementarnej uczciwości zwycięży - wyjaśnić się powinno możliwie jak najszybciej.