Oszukani przez Bank

Pomoc osobą szukanym przez Bank

Sprawa finansowych matactw, jakich dopuszczać się miały banki w stosunku do użytkowników tak zwanych „polisolokat” ciągnie się już od pięciu lat, i wcale nie wygląda jakby zbliżać się miała do końca. Zgłaszają się kolejne osoby oszukane przez banki, które zamiast obiecanego zysku utraciły oszczędności nierzadko całego życia. A wszystko przez praktyki które – choć uznać można za zgodne z prawem – na pewno nie są zgodne z zawodową etyką.

Mechanizm, na którym opierał się cały proceder był prosty – klasyczna „przynęta i podmiana” (z angielskiego bait and switch), w której klientowi pokazywano jedno a w rzeczywistości dawano drugie. Większość nabywców polisolokaty – szczególnie w ramach niesławnej usługi „kwartalny profit” - była informowana o jedynie 6-miesięcznej opłacie likwidacyjnej przez bank. Oszukani zostali jednak na tym, że – poza zapisanym w umowie półrocznym okresem – OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) dodawały jeszcze opłatę w wysokości 30% za zerwanie umowy w ciągu 10 lat. Ogólne Warunki – co ważne – nie były podpisywane bezpośrednio. Podpisujący dostawiali jedynie niewielką wzmiankę o tym że „zapoznali się” z nimi w umowie właściwej – w praktyce nawet nie widząc ich na oczy.

Jeżeli zestawić to, co opisane zostało powyżej z reklamowaną „jedynie 6-miesięczną” opłatą likwidacyjną – która dla wielu nabywców stanowiła decydujący czynnik przy wyborze – zrozumieć można, czemu tak dużo osób poczuło się oszukanymi. Przez Bank płynęły pieniądze, a ludzie – którzy nierzadko na lokatę odkładali oszczędności na starość lub budowę domu – zostawali w praktyce bez środków do życia. I chociaż sprawa ta spotkała się z powszechnym potępieniem – ze strony prasy, sądów które wydawały wyroki na korzyść oszukanych i nawet Komisji Nadzoru Finansowego – nadal wiele osób nie odzyskało swoich zdeponowanych pieniędzy.

Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank BPH, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Zachodni WBK, Banque PSA Finance, BNP Paribas, BNP Paribas Securities Services, BPI Bank Polskich Inwestycji, Citibank Europe, Credit Agricole Bank Polska, Deutsche Bank Polska, DNB Bank Polska, Elavon Financial Services, Euro Bank, FCE Bank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, J.P. Morgan Europe, mBank, Nest Bank, Nordea Bank, PKO Bank Hipoteczny, Plus Bank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA Inteligo, Raiffeisen Polbank, Santander Consumer Bank, Western Union